Town of North Haven Appointed Board & Commission Members

The following list includes all appointed members of town boards and commissions, as of February 2018.  An updated list will be posted soon.


                                                                                                                                                                                   
COMMISSION ON AGING (3 year term)                
(D) Fran Bartlett – Sec                                    12/31/20
(R) Deacon Ronnie Bicknell                        12/31/20
(D) Alan F. Fontana                                           12/31/19
(D) Claudia Giulietti – Chm.                        12/31/18
(D) Donna Levine                                               12/31/20
(U) Amee Lunn                                                    12/31/18
(R) Sandra Mastroianni                                  12/31/19
(D) Joseph P. Villano – V.Chm                      12/31/19
(U) Kimberly Yates Carew                            12/31/20

BLIGHT PREVENTION APPEALS BOARD (2 year term)
(R) Lynn Fredricksen –Chm.                        12/31/19
(R) James H. Iovieno – V.Chm                      06/30/18
(R) Steven M. Miller                                          12/31/19
(U) Heidi A. Boettger                                        12/31/19
(D) VACANCY                                                       08/30/16

BLIGHT PREVENTION APPEALS BOARD ALTERNATE (2 year term)
(R) James Nesdale     - Sec                         08/31/18

BUILDING BOARD OF APPEALS (5 year term)
(D) Peter Criscuolo                                            12/31/18
(R) Peter Fuhrmann                                           12/31/21
(D) Norman Juniewic                                        12/31/22   
(U) Philip Kinsella                                                12/31/20
(R) Karl C. Veith- Chm.                                      12/31/19

BUILDING BOARD OF APPEALS, ALTERNATES (5 year term)
(R) Carmen J. Pedalino                                      12/31/19
VACANCY                                                                12/31/13
VACANCY                                                                12/31/16


CEMETERY COMMISSION (2-year term)
(R) Michael J. Freda                                            12/01/19
(R) Lynn Fredricksen – Chm.                          06/30/18
(D) James Redman    – Sec.                              06/30/18
(D) Rev. Scott Morrow – V. Chm.                 06/30/19
(R) Todd Ricci                                                          06/30/19
(R) Pamela K. Trepanier                                    06/30/18
(R) Karl Veith                                                          06/30/19

COMMUNITY SERVICES COMMISSION (3-year term)
(R) Ronald L. Bathrick, Jr. – Chm.                12/31/18
(D) Kristen M. Brandt                                        12/31/20
(D) Carole Franceschet                                    12/31/19
(U) Donna L. Malley- Sec.                                12/31/20
(U) Michael Nappe – V. Chm.                        12/31/20
(R) Christine Orris                                              12/31/18
(R) Kimberly A. Rossi                                         12/31/19
(D) Michelle Spader                                           12/31/19
(R) Robin Wilson                                                 12/31/19

CONSERVATION COMMISSION (4-year term)
(R) Susan Dannenhoffer                                 08/31/20
(D) Hugh Davis – Chm.                                    08/31/19
(U) Gerri Giordano                                            08/31/18
(D) Mary S. Mahon                                            08/31/18
(R) Fran Notaro                                                   08/31/20
(D) Raymond Sola     - V. Chm.                     08/31/19
(R) Sandra Stetson     - Sec.                            08/31/18

ECONOMIC DEVELOPMENT COMMISSION (3-year term)
(R) Michael J. Freda                                          12/01/18
(D) Steve Gifford                                                12/31/20
(R) Richard LoPresti – Chm.                        12/31/18
(U) Frank Maher – Secty.                               12/31/19
(R) Walter L. Mann – Vice Chm.                 12/31/20
(D) Deborah L. Moore                                      12/31/19
(D) Radha R. Prasad                                           12/31/18
(D) Alan Sturtz                                                      12/31/18
VACANCY                                                               12/31/16

BOARD OF ETHICS (3-year term)
(R) Ronald Bathrick, Jr. – Chm.                   12/31/18
(U) Pamela DeSimone                                      12/31/18
(U) Kerri Kennealy – V. Chm.                       12/31/18
(R) Robin Wilson – Sec.                                   12/31/20
(U) Thomas J. Wydra                                        12/31/20
(D) Elizabeth C. Beacom  (Alternate)      12/31/20
(   ) VACANCY (Alternate)                              12/31/18

HOUSING AUTHORITY (5-year term)
(R) Nancy Leddy – Sec.                                    12/31/18
(R) Richard LoPresti – Chm.                         12/31/21
(D) Kevin Smith- Treas.                                   12/31/19
(U) Anthony P. Solli – V-Chm.                      12/31/20   
(U) VACANCY                                                      12/31/17 

INLAND WETLANDS COMMISSION (4-year term)
(D) Ann Garsten                                                 12/31/19
(D) Cheryl Anne Juniewic                             12/31/19
(R) Pasquale A. Libero Jr.                               12/31/21   
(U) Steven J. Nugent- Sec.                             12/31/19
(R) Joseph Louis Tenedine                             12/31/21
(R) Mark R. Trojanowski – Chm.                 12/31/19
(U) Peter Tenedine     -V.Chm.                       12/31/21

ALTERNATES (4-year term)
(R) Frank H. Bumsted                                      12/31/21
(R) Steven M. Miller                                         12/31/19
(D) Pamela Sletten                                            12/31/21
                                    
LIBRARY, BOARD OF DIRECTORS (6-year term)
(D) Ruth Bryant – V.Chm.                        12/31/21
(U) Paul Colella                                              12/31/21
(D) Laura Devaux                                          12/31/22
(R) Michael E. Fletcher  - Chm.              12/31/21
(D) Mary Ann Hardy                                    12/31/19
(R) Kathleen Sheehan Imholt – Sec.    12/31/22
(U) Erin S. MacDonnell                                12/31/19
(U) Jeanne Saldanha                                     12/31/21
(D) VACANCY                                                  12/31/19

PARKS & RECREATION COMMISSION (4-year term)
(R) Alfred A. Centone                                  12/31/21   
(R) Robert Kowalewski                               12/31/19
(U) Frank A. Montagna                                12/31/21   
(D) Christopher Pagan                                 12/31/19
(R) Susan F. Puzycki                                       12/31/21   
(U) Joan Walsh                                                 12/31/20
(D) Mary Lou Stamp                                      12/31/19

WATER POLLUTION CONTROL AUTHORITY (4-year term)
(U) Scott Abercrombie – V-Chm.           12/31/19  
(R) Michael J. Freda                                        12/01/19   
(D) William J. Lane, Jr. – Sec.                     12/31/21
(R) Bernard Pellegrino                                  12/31/19
(D) Dayle H. Sheridan                                    12/31/19
(R) Richard A. Werner – Chm.                  12/31/21
(D) Earl Stamp                                                    12/31/21